Strzeż się ludzi, którzy są pewni tego, że mają rację!

Programista, architekt, bazodanowiec, temaleader…cokolwiek człowiek by nie robił, z biegiem czasu się specjalizuje, z biegiem czasu staje się ekspertem. I to chyba jest bardzo niebezpieczne…

Zbyt łatwo zdarza się nam powiedzieć do siebie samego: „Ok, już wszystko umiem”. Kiedy przyjdzie Ci do głowy takie zdanie wiedz, że już po tobie! Twoja kariera, kimkolwiek byś nie był, właśnie rozpoczęła powolny lecz konsekwentny ruch w dół, czy raczej w tył.

Powyższe, wypowiedziane na głos lub choć wewnętrznie zadeklarowane, stwierdzenie automatycznie zamyka na dalszy rozwój, gdyż zakłada, że on się zakończył. Świat się rozwija, technologia się rozwija i zatrzymanie się w miejscu faktycznie oznacza cofanie się.

Profesjonalizm można poznać po tym, że osoba pozostaje otwarta. Otwarta na to, że każdego dnia może nauczyć się czegoś nowego, że może nauczyć się czegoś od młodszego kolegi właśnie przyjętego do pracy, od podwładnego, od kogoś kogo uważa za mniej kompetentnego od siebie, że może nauczyć się czegoś od swojego ucznia. Tylko ta postawa gwarantuje możliwość ciągłego doskonalenia się. Oto jest sens słynnego Wiem, że nic nie wiem!