fbpx

Moje książki

Oprogramowanie szyte na miarę

Ta książka powstała jako efekt bolesnej porażki po jednym z projektów. Podjąłem się zlecenia zebrania wymagań i przygotowania specyfikacji do systemu ERP. Niestety wszystko, co wiedziałem do tej pory na temat zbierania wymagań okazało się bezużyteczne: metody formalne, diagramy, narzędzia. Wrażenia „na gorąco” spisałem w artykule Kilka spraw, o których powinien wiedzieć analityk.

Zrozumiałem wtedy, że wymagania „mieszkają” w głowie klienta i trzeba je stamtąd wydobyć. Zacząłem więc poszukiwać, szkolić się, podpatrywać, testować oraz intensywnie sprawdzać, co działa, a co nie. Efektem jest właśnie książka o tym, jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce.

Na stronie Wydawcy możesz zapoznać się z opiniami o niej. Czekam na Twoją!


Getting Things Programmed

Z tą książką jestem szczególnie emocjonalnie związany. Gdy w 2008 r. założyliśmy BNS IT wszystko potoczyło się bardzo szybko: firma, projekty, więcej projektów, ślub, szkolenia, programowanie, dużo szkoleń, pracownicy, sprzedaż, szkolenia, dzieci, książka, szkolenia, artykuły, rodzina, kolejna książka, itd.

Szybko do mnie dotarło, że metody zarządzania czasem, które serwują na szkoleniach zostały wymyślone dla managerów, a nie dla inżynierów.

Rozpocząłem więc kolejny cykl: szukanie, podglądanie, testowanie, weryfikowanie. Okazało się, że opracowane przeze mnie techniki są przydatne również dla innych programistów. Tak powstała Getting Things Programmed. Droga do efektywności.

Getting Things Programmed została uznana za najlepszą książkę informatyczną 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Zachęcam Cię do zapoznania się z opiniami o niej na stronie Wydawcy.


Conversation Patterns for Software Professionals

Jak się już pewnie zorientowałeś, dużo piszę. Pisanie pomaga mi uporządkować swoje przeżycia i doświadczenie, wyciągnąć wnioski. Pisania sprawia, że z wielu często przypadkowych sukcesów kształtuje się powtarzalna metoda działania. Ale o tym, że w osobnym artykule 🙂

W pewnym momencie, napisałem serię artykułów dla portalu InfoQ, które możesz znaleźć na moim profilu InfoQ. Ponieważ spotkały się z dość ciepłym przyjęciem, Redakcja zaproponowała mi rozszerzenie ich nieco oraz wydanie w postaci ebooka, na co skwapliwie przystałem. Można powiedzieć, że jest to anglojęzyczna wersja light Oprogramowania szytego na miarę.

Książkę Conversation Patterns for Sofware Professionals możesz pobrać za darmo z InfoQ.


Eseje o efektywności programistów

Jest to moja pierwsza książka. Napisałem ją z Mariuszem Sieraczkiewiczem – moim wieloletnim wspólnikiem i przyjacielem.

Eseje to właściwie zbiór artykułów z lat 2009-2010, które wspólnie napisaliśmy do – nie istniejącego już w swojej ówczesnej postaci – magazynu Software Developer’s Journal.

Praca nad tą książką nieco obrzydziła mi selfpublishing i na długi czas nabrałem doń niechęci.


Newsletter - bądź na bieżąco