fbpx

Dekomponowanie zadań

2 komentarze

 1. ToJaJarek pisze:

  założenie, że nie trafi się nic co nie trwa dłużej niż 4 godziny jest bardzo ryzykowne…

 2. Witaj,

  Nie zakładam tego, nie wnioskuję też nic na podstawie takiego założenia.

  Moja teza nie brzmi "szacuj na max 4h bo powyżej tego źle oszacujesz" lecz "jeśli wyodrębniasz zadanie o wystarczająco krótkiej perspektywie czasowej, to zrobisz to konkretnie, wymusi to przemyślenie przedsięwzięcia i być może utrzymasz szacowanie – lecz nie z powodu szacowania lecz konkretności właśnie"

  Tak jak napisałem, 4h przyjąłem arbitralnie. Co do trafienia w większe oszacowanie, to różnie bywa (por. "Szacowanie oprogramowania", Steve McConnell). Jednakże zwróciłem uwagę, że gdy szacujemy, to zazwyczaj szacowania wyglądają np. ta: 8, 8, 24, 16, 8, 12, 24.

  Gdy położyłem przed sobą wiele takich szacowań, to zaważyłem niemal wszystkie to wielokrotności jakiejś bazowej liczby: często 8 bądź 6.

  Wnioski były dla mnie takie:
  * szacując operujemy jakimiś tam idealnymi interwałami (osobodniami, efektywnymi dniami), za pomocą których próbujemy odwzorować czasochłonność zadania
  * raczej nie szacujemy czasu, lecz rozmiar zadania – jak duże ono jest

  Gdy chcieć podawać rzeczywiste oszacowania, trzeba by się zaprzęgnąć jakaś metodę analityczną np. PERT.

  Wg mnie jedyną sensowną metodą szacowania polega na retrospektywnej analizie zadań. Najpierw musisz popracować, zobaczyć z czym masz do czynienia, szacować na wyczucie. A potem zaprzęgasz statystykę, analizujesz dane, wyodrębniasz klasy zadań i estymujesz przyszłość z założonym prawdopodobieństwem.

  Wtedy dopiero wychodzi, jak bardzo szacowanie wrażliwe jest na zmiany kontekstu, środowiska. Innymi słowy, gdy nie mogę sobie zbudować jakiegoś punktu odniesienia i wszystko absolutnie wszystko się zmienia, to szacowanie jest tylko złudzeniem. Lubimy wierzyć w to złudzenie, bo to łatwiejsze, niż przyznanie, że jednak przyszłość nie będzie wyglądać tak, jakbyśmy chcieli.

  z pozdrowieniami,
  mb