fbpx

Po 33rd Degree ’13

9 komentarzy

 1. Bardzo dobra była Twoja prezentacja. Mam w zwiazku z nią pytanie, bo przedstawione zostały 4 książki stanowiące tzw. kanon. Jedną z nich były wzorce Gang of Four. A trzy pozostałe ?

 2. Hej, dzięki

  Poniżej książki, ale tak jak starałem się przedstawić: książki, książkami i warto jest znać, ale rozwijanie swojego doświadczenia jest ważniejsze:

  * Pattern-Oriented Software Architecture Vol 4 (i jako uzupełnienie Vol. 1, Vol. 2, Vol. 3), Praca zbiorowa
  * Patterns of Enterprise Application Architecture, Martin Fowler
  * Enterprise Integration Patterns, Gregor Hope

  A poza tym:
  * Essential Software Architecture, Ian Gorton
  * Server component patterns, Markus Volter
  * Domain-Driven Design, Eric Evans
  * Agile Software Requirements, Dean Leffingwell
  * Scaling Lean & Agile Development, Craig Larman
  * Beatifull Architecture, Diomidis Spinellis

  I na deser Lean Architecture Copliena

 3. Można się spodziewać, że za jakieś 2-3 lata ktoś napisze książkę: "Zadawanie pytań niczego nie zmieni – jak pracować z quasi-programistami po kursie NLP, którzy nie znają podstawowych technik i narzędzi inżynieryjnych oraz frameworków mentalnych":PPP

  Później pewnie ktoś zauważy, że nie każdy chce/może zadawać pytania i po pewnym czasie stopniowo znowu wrócimy do przed-agilowego rozdzielenia kompetencji: analityk biznesowy, analityk systemowy, architekt korporacyjny, architekt rozwiązań, architekt systemowy, projektant, developer, koder, tester, wdrożeniowiec. A później znowu ktoś zacznie odciążać, itd, itd, itd…

  Widzę tutaj analogię do sinusoidy ilustrującej skrajności w epokach literackich.

  A nie można by tak mniej faszystowsko, więcej naturalnego balansu i podejścia do indywidualnego człowieka oraz zastanowienia się co, kiedy i po co…

  Ale tutaj mamy znowu błędne koło, bo aby wybrać trzeba mieć z czego, czyli potrzeba doświadczenia. A jak go nie ma, to cóż czynić? Instynktownie ufamy komuś/czemuś co wzbudza zaufanie i próbujemy naśladować… z czasem zacznie wychodzić…

 4. @Sławek

  No, gdybyś był na prezentacji, to wiedziałbyś, że piszesz nie na temat i wbrew temu co mówiłem 🙂

 5. Zgadza się, bo właściwie impulsem do komentarza była poranna lektura artykułu z programistamag – założyłem (sugerując się tytułem), że treść była zbieżna.

  Więc może bardziej ogólny komentarz: skąd wiadomo, że coś czegoś nie zmieni, a co innego coś zmieni?

  Czy stoją za tym badania na większych próbkach i analizy czy jedynie "wewnętrzne przeczucia" (badania metodą naukową są potrzebne po to aby zweryfikować takie zdroworozsądkowe przeczucia jak to, że Ziemia jest płaska i krąży wokół niej Słońce)?

 6. @Sławek
  "Więc może bardziej ogólny komentarz: skąd wiadomo, że coś czegoś nie zmieni, a co innego coś zmieni?"

  Oj, drugiej części zdania to ja nie powiedziałem, ani też nie napisałem. W prezentacji mówiłem o priorytetach: (1) Najpierw świadomie buduj swoje doświadczenie projektowe (2) Potem korzystaj z narzędzi, technologii i tych frameworków mentalnych. Gdy tracisz te priorytet to też robi się z tego (jak ty to ujmujesz)…"zabawa" lecz nie technologiczny lecz na wyższym poziomie. W drugiej części artykułu opisaliśmy po prostu rozwiązania jakie obserwujemy. Nie wymyśliliśmy tego.

  "Czy stoją za tym badania na większych próbkach i analizy czy jedynie "wewnętrzne przeczucia"

  Takie same jak za wszystkimi tymi rzeczami, o których piszemy. Czyli najpierw mamy sformułowanie problemów, następnie sformułowanie hipotezy, potem informowanie o tym ludzi, a gdy się uznają, że te problemy występują u nich, to dopiero zaczynają się badania. O ile kojarzę to taka była ścieżka TDD. Jeśli na inne *-Driven* istnieją "naukowe" dowody, to chętnie poznam. W tej chwili mamy projekty, w których nasze podejście po prostu działa i problemy, które rozwiązało i widzimy w tym bardzo dużą powtarzalność. Czyli jest to mniej więcej tyle ile mieli ludzie o wielkich nazwiskach, a więc własne doświadczenie i priczing. Bez "badań" mogłeś zaufać im. Zaufaj i nam 🙂

 7. Dzięki za wyjaśnienie… chyba jednak na początku nie zadałem sobie trudu aby zrozumieć co autor (Ty) miał na myśli i z pychą podszedłem do tematu myśląc, że rzutem oka ogarnę czyjeś kilkuletnie przemyślenia, po czym zbuduję ich słomiany model aby z łatwością je obalić:PPP

  "szejm on mi"

  No ale dobrze, że miałeś szansę się wybronić. Inni autorzy jej nie mają…

  Ale na poważnie:
  1. cieszy mnie, że obserwuję zmianę stanowiska w stosunku do ostatnich postów: z ataku na x-Driven do "wchłonięcia" i taktowania jako podbudowy do produktu
  2. odnośnie ostatniego akapitu: gdzieś chyba ostatnio czytałem o możliwym błędzie w sytuacji gdy dokonujemy indukcji na podstawie ograniczonych próbek swych doświadczeń a później dokonujemy dedukcji poza te doświadczenia (brzmiało to sensownie)

 8. @Sławek
  "1. cieszy mnie, że obserwuję zmianę stanowiska w stosunku do ostatnich postów: z ataku na x-Driven do "wchłonięcia" i traktowania jako podbudowy do produktu"

  Cwaniak:)Nie było moją intencją krytykować DDD jako takiego, lecz "magiczne myślenie" o nim, które jak wiesz jest gęsto uprawiane; "no silver bullet" po prostu; oczekiwałbym zawsze wyraźnego podkreślania kontekstu: kiedy warto? kiedy nie? kto może? a kto zrobi sobie krzywdę? i że wbrew ambicjom nie wszyscy będą pisać core domain, lecz tylko wybrańcy:)

  "2. odnośnie ostatniego akapitu: gdzieś chyba ostatnio czytałem o możliwym błędzie w sytuacji gdy dokonujemy indukcji na podstawie ograniczonych próbek swych doświadczeń a później dokonujemy dedukcji poza te doświadczenia (brzmiało to sensownie)"

  Tu mnie masz:) Tak, to prawda, ale dyskusja na blogasku czy przy okazji artykułu rzuca mi więcej światła na słabe punkty tego co napisałem. Lepiej pomylić się na blogu niż na konferencji albo w książce.

 9. @1: ja wcale nie obserwuję żadnego magicznego myślenia wokół DDD czy BDD. Wokół TDD owszem, jakiś czas temu bywały takie "zjawiska". A z moich obserwacji w DDD czy BDD wchodzą głównie ludzie/zespoły/organizacje wręcz krytycznie nastawione do branży jako takiej, więc ich nastawienie jest raczej typu: "może coś z tego wykorzystamy i w jakimś stopniu się przyda".

  @2: no tak, każda dobra "technika" to miecz obosieczny, więc świadczy to tylko o Twoim kunszcie i dodatkowo umiejętności jej przedstawienia (mam na myśli ostatni artykuł w programistamag)