fbpx

Bounded Context

5 komentarzy

 1. Innym wartym wspomnienia sposobem na realizację komunikacji między kontekstami jest model zdarzeniowy.

 2. W ogólności konteksty mogą integrować się poprzez:
  – dane – gdzie np Repozytorium jednego kontekstu pobieranie sobie część danych z serivsu apliakcyjnego drugiego kontekstu (drugi kontekst ukrywa model, zwraca rodzaj projekcji)
  – czynności – najprostszy scenariusz, gdzie po prostu wołamy serwisy z innego kontekstu
  – zdarzenia – o których właśnie pisał Krzysztof. Dają nam decoupling (ze wszystkimi konsekwencjami), umożliwiają odcięcie się od strzałki czasu (asynch), architekturę pluginową…
  A orkiestracja wielu zdarzeń jest możliwa dzięki Sagom biznesowym.

  Ale za każdym razem kluczowe jest hermetyzowanie modelu danego kontekstu (znowu zasada OO na poziomie arch. apliakcji).

 3. @Sławek

  Nie mogłem już dłużej wytrzymać braku postów na twoim blogu i wiedziałem, że to Cie sprowokuje 🙂

  Spójrzmy przez pryzmat DDD na rozdział From the Mud to Structure z POSA 4. Takie np. Shared Repository przedstawia komunikację między komponentami poprzez dane. Dobre dla systemów data-driven – np. jakieś aplikacje pomiarowe. Mejk sens?

 4. ToJaJarek pisze:

  Czy przypadkiem przekazanie "czegoś" do innego kontekstu to nie "żądanie", które w odpowiedzi dostaje "obiekt" w odpowiedzi, nie koniecznie "żądany" obiekt a jego "kopię" lub wersję?

  Jeżeli konteksty były by obsługiwane przez odrębne podsystemy (komponenty) przekazanie czegokolwiek między nimi właśnie tak by wyglądało (to coś jak zaświadczenie w urzędzie: dostaje jakiś pełny lub częściowy odpis tego co urząd ma…)